Schiffer szerint a Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépés „nem válasz, legfeljebb kiáltvány”, és Magyarországnak inkább abban kellene élen járnia, hogy „újragombolják a nemzetközi együttműködés intézményeit”. Mint mondta: „az országok egymásra vannak utalva”, így
sem a globális nagytőke megregulázása, sem az ökológiai válság kezelése nem képzelhető el nemzetközi intézmények nélkül
– csakhogy ezek az intézmények jelenleg nem a közérdeket, hanem a „globális tőkeérdekeket” képviselik.
Schiffer súlyos ellentmondásnak tartja, hogy az ICC akkor hallgatott, amikor az Egyesült Államok „lebombázta Jugoszláviát, bevonult Irakba, vagy bűnrészes volt katonai puccsokban”. Felteszi a kérdést: „Miért nem adtak ki elfogatóparancsot Clinton, Bush vagy Blair ellen?” – és ezzel rámutat arra a kettős mércére, amely szerinte az ICC működését jellemzi.
Ugyanakkor kritikával illette a magyar kormányt is, amely szerinte következetlen külpolitikát folytat. „Nagyon szörnyű szerencsejátékot játszik Orbán Viktor külpolitika címén” – mondta, utalva arra, hogy a miniszterelnök kritikátlan Netanjahuval, Erdogannal és Hszi Csin-pinggel szemben, miközben Magyarország történelmi tapasztalatai és nemzeti érdekei mást kívánnának. „A palesztin népnek joga van az önrendelkezéshez” – szögezte le Schiffer, hozzátéve, hogy Magyarországnak minden olyan ügyben ki kell állnia, amely az őshonos kisebbségek identitásáról és jogairól szól – legyen szó székelyekről, kurdokról vagy tibetiekről.
Izrael jogát az önvédelemre Schiffer nem vitatta, sőt elismerte, hogy 2023. október 7-én a Hamász „elállatiasodott gazemberei brutálisan, az iszlám tanításokat is lábbal tipró módon” mészároltak le izraeli civileket.
Ugyanakkor világossá tette: „Népirtásra nem lehet népirtás a válasz.” Véleménye szerint a tartós és igazságos megoldás csak úgy érhető el, ha a terrorizmus okait – például az évtizedek óta tartó kilátástalan szegénységet és kizsákmányolást – is felszámolják.
Schiffer zárásként hangsúlyozta: ha a nemzetközi intézmények nem képesek betölteni eredeti hivatásukat, akkor nem Magyarország szigetelődik el, hanem maga a világ rendje rendül meg. Az emberiség tragédiája az lenne, ha az együttműködés lehetőségét a politikai játszmák végleg aláásnák.